• برای اطلاع از قیمت ها و خرید انواع روغن به تام می توانید با شماره 26112600 - 021 تماس بگیرید

روغن به تام چیست؟

روان کننده ها هزاران سال است که مورد استفاده قرار میگیرند. صابون های کلسیم در محور ارابه های مربوط به سال 1400 قبل از میلاد شناسایی شده اند. در زمان اهرام سنگهای سنگی روی چوب روغن میریختند و آن را آغشته میکردند تا به خوبی بتواند حرکت کند. در دوره ی روم، روان کننده ها بر پاسه روغن زیتون و کلزا و همچنین چربی های حیوانی بنا شده بودند. رشد روغنکاری در انقلاب صنعتی با استفاده از ماشین آلات مبتنی بر فلز سرعت بیشتری کسب کرد. با تکیه بر روغنهای طبیعی، نیازهای اینگونه ماشین آلات در اوایل دهه 1900 به سمت مواد مستقر در نفت تغییر یافت. دستیابی به موفقیت با توسعه تقطیر خلاء نفت، همانطور که شرکت نفت وکیوم توضیح داده ، شده است. این فن آوری امکان تصفیه مواد بسیاری غیر فراورده، که در بسیاری از روان کننده ها رایج است فراهم می آورد. در سال 1999 حدود 37300000 تن روان کننده در سراسر جهان مصرف می شد. برنامه های کاربردی در مصرف روغن ها برای اتومیبل ها و ماشین آلات غالب هستند، اما سایر کاربردهای صنعتی، دریایی و فلز نیز مصرف کننده بزرگی از روان کننده ها محسوب می شوند. اگر چه روغن به تام و سایر روان کننده ها مبتنی بر گاز شناخته شده اند ( به عنوان مثال در یاطاقان fluid های مایع )، روان کنند های مایع بر بازار تسلط دارندو پس از آن روان کننده های جامد قرار دارند.

این مقاله در مورد روغن روان کننده صنعتی به تام است. میتوانید برای سایر مصارف خود و همچنین شناخت بیشتر روان کننده ها و روغن موتور ها به فروشگاه اینترنتی و یا شرکت اکسیر صنعت آریا مراجعه کنید تا بتوانید بهترین و با کیفیت ترین محصولات را دراختیار داشته باشید.

روان کننده ماده ای است که معمولا به صورت ارگانیک برای کاهش اصطکاک بین سطوح در تماس متقابل معرفی می شود که در نهایت گرمتای ایجاد شده هنگام حرکت سطوح را کاهش می دهد. همچنین ممکن است عملکرد انتقال نیرو، حمل ذرات خارجی یا گرم کردن یا خنک کردن سطوح را داشته باشد. خاصیت کاهش اصطکاک به روانکاری معروف است. علاوه بر کاربرد های صنعتی که روغن به تام دارد، روان کننده ها برای بسیاری از اهداف دیگر استفاده می شوند. موارد دیگر استفاده از آن و کاربرد های زیستی در انسان به عنوان مثال روغنهای مفاصل مصنوعی، معاینه ای سونوگرافی، معاینه پزشکی است. این ماده عمدتا برای کاهش اصطکاک و کمک به عملکرد بهتر و کارآمد یک مکانیزم استفاده می شود. روغن به تام میتواند گرما را انتقال دهد و به دلیل ظرفیت خاص گرمای خود بسیار در روند بهبود عملکرد ماشین آلات بسیار موثرتر است. به طور معمول این روغن به طور دائم به قسمت کننده سیستم منتقل می شود، اگر چه در صورت نیاز به دمای تنظیم شده، ممکن است از روغن به تام برای گرم کردن و همچنین خنک شدن استفاده می شود.

خصوصیات روغن به تام

روغن به تام دارای خصوصیات زیر است: - نقطه جوش زیاد و نقطه انجماد کم ( به منظور مایع ماندن در طیف گسترده ای از دما ) - یک شاخص ویسکوزیته بالا - پایداری حرارتی - پایداری هیدرولیک - تغیر پذیری - پیشگیری از خوردگی - مقاومت بالایی در برابر اکسیداسیون

فرمول بندی روغن به تام

روغن به تام و یا روان کننده به تام حاوی 90% روغن پایه (غالبا فراکسیون های نفتی با نام روغن های معدنی ) و مواد افزودنی کمتر از 10% هستند. روغن های گیاهی و یا مایعات مصنوعی مانند پلی الفین های هیدروژنه، استرها، سیلیکون ها، فلوئورو کربن هاو بسیاری دیگر بعضا به عنوان روغن های پایه در روغن به تام استفاده می شوند. مواد افزودنی باعث کاهش اصطکاک و سایش، افزایش ویسکوزیته، بهبود شاخص ویسکوزیته، مقاومت در برابر خوردگی و اکسیداسیون، پیری یا آلودگی و غیره می شوند. روغن به تام با خصوصیات اصطکاک لایه های لعاب اکسید فشرده شده در چند صد درجه سانتیگراد در سیستم های کشویی فازی شکل گرفته است.

مواد افزودنی روغن به تام

تعداد زیادی از افزودنی های برای انتقال خصوصیات عملکرد به روغن به تام افزوده می شوند. روغن به تام به عنوان روان کننده ی مدرن خودرو حاوی دو ماده افزودنی هستند که تا 20% روان کننده را تشکیل می دهند. مواد افزودنی هایی که در روغن به تام به کار گرفته می شود به شرح زیر میباشد: دپرسنت های نطقه ترکیباتی هستند که از تبلور واکس ها جلوگیری می کنند. آلکیل بنزین های زنجیره ای بلند به بلورهای کوچک موم چسبیده اند و از رشد کریستال هایی که موجب آسیب دیدگی به ماشین آلات می شوند جلوگیری می کنند. مواد ضد کف به طور معمول ترکیبات سیلیکونی هستند که به منظور جلوگیری از تشکیل کف، تنش سطح را افزایش می دهند. بهبود دهنده شاخص ویسکوزیته( VII) ترکیباتی هستند که باعث می شوند روغن کاری ها در دمای بالاتر چسبناک بماند. VII معمولی پلی آکریلات و بوتادین هستند. آنتی اکسیدان ها میزان تخریب اکیداتیو مولکولهای هیدروکرین موجود در روان کننده را سرکوب می کنند. در دماهای پایین، از مهار کننده های رادیکال آزاد مانند فنل های مانع استفاده می شود. به عنوان مثال هیدروکسی تولین بوتیله شده است. در دمای 90 درجه سانتیگراد، جایی که فلزات فرآیند اکسیداسیون را کاتالیز می کنند، دییتیوفسفاتها مفیدتر هستند.
در کاربرد دوم، مواد افزودنی را غیر فعال کننده های فلزی می نامند. مواد شوینده در روغن به تام با جلوگیری از رسوبات روی سطوح تماس در دماهای بالا، از تمیز بودن اجزای موتور اطمینان می دهند. مهار کننده های خوردگی که در این روغن به کار گرفته شده اند ( مهار کننده های زنگ زدگی) معمولا مواد قلیایی، مانند نمک های آلکیل سولفونات هستندکه اسیدهایی را که باعث خوردگی قطعات فلزی می شوند، جذب می کنند. مواد افزودنی ضد سایش روغن به تام محافظ بر روی قطعات فلزی، سرکوب کننده سایش است. آنها بسته به استحکام اتصال به سطح در دو جهت می آیند. نمونه های رایج شامل استرهای فسفات و دییتیوفسفات روی است. مواد افزودنی فشار شدید ( ضد سایش ) فیلدهای محافظتی روی قطعات فلزی تشکیل می دهند. این عوامل غالبا دارای ترکیبات گوگردی مانند دییتیوفسفاتها هستند. روغن به تام با توجه به موارد تشکیل دهنده و مواد افزودنی ایی که در بالا ذکر کردیم اصطکاک و سایش را کاهش میدهد به ویژه در استفاده از ماشین آلات صنعتی این مورد به چشم می آید و کاربرد ههای فراوانی را به همراه خواهند داشت.
اکتبر 26, 2021
روغن گیربکس مناسب گیربکس های اتوماتیک و دستی

انتخاب روغن گیربکس مناسب برای گیربکس های اتوماتیک و دستی

انتخاب روغن گیربکس مناسب برای گیربکس های اتوماتیک و دستی روغن گیربکس مناسب اهمیت فراوانی برای اتومبیل دارد زیرا قطعات متحرک و چرخ دنده ها، نقش […]
اکتبر 2, 2021
ضد یخ مناسب برای انواع خودروها

ضد یخ مناسب برای انواع خودروها کدام است؟

ضد یخ مناسب برای خودروها، نقش پررنگ و بسیار مهمی در سلامت آنها دارد. متاسفانه بیشتر صاحبان و دارندگان خودرو به استفاده مداوم از ضد یخ […]
سپتامبر 9, 2021
کاربرد روغن و گریس مناسب در صنعت دریایی

کاربرد روغن و گریس مناسب در صنعت دریایی و کشتی‌ها

کاربرد روغن و گریس مناسب در صنعت دریایی و کشتی‌ها روغن و گریس برای مراقبت از موتورها و تجهیزات ماشین‌آلات و ایجاد و افزایش بهره‌وری در […]
Buy now